...:::BOZLAKCI FORUM:::...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...:::BOZLAKCI FORUM:::...

...BOZLAKCI FORUM...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Uludağ'daki otel ve işletmelere şok baskın

YazarMesaj
gta_san_andreas71
Admin
gta_san_andreas71

Uludağ'daki otel ve işletmelere şok baskın Empty
MesajKonu: Uludağ'daki otel ve işletmelere şok baskın   Uludağ'daki otel ve işletmelere şok baskın Icon_minitimeSalı Ara. 25, 2007 9:27 am

Bursa Tarım Müdürlüğü Kontrol Şubesi'ne bağlı ekipler, Uludağ'da faaliyet gösteren 60'a yakın işletmenin restoran, bar ve depolarını denetledi.

Yıl başı öncesinde misafirlerini ağırlamaya hazırlanan oteller, Kontrol Şube Müdürlüğü'ne bağlı 2 ekipten oluşan 8 kişilik ekip tarafından yapılan şok baskınla denetlendi. Otellerin restoran, bar, mutfak, depo üretim ve tüketim alanları denetlendi. Yapılan şok baskınlarda bazı otellerin mutfakları temizlik açısından örnek gösterilirken, bazı otellerin mutfaların ise sağlık açısından uygun çıkmaması ekipleri şaşkına çevirdi. İlk denetimin yapıldığı otelde ekipler, gördükleri temiz manzarayı örnek
gösterdi.

İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Koçkaya ile Gıda Kontrol Şube Müdürü Erdal Kuzucu'nun katıldığı denetimde, temizlik ve hijyen kuralarının yerine getirildiği görüldü. Mutfağa girerken otelin aşçı başısı tarafından galoş ve bone takılması konusunda uyarılan ekipler, daha sonra otelin gıda üretim ve tüketim depolarını gezdi. Ekipler gördükleri manzara karşısında otel idarecilerine teşekkür ederek ayrıldı.

Daha sornra 3 yldızlı bir otelin mutfağına giren ekipler, burda gördükleri manzara karsısında şaşkına döndü. İlk olarak barı denetleyen ekipler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ithal izni bulunmayan 14 şişe kaçak içki olduğunu tespit etti. İçkiler, ekipler tarafından imha edildi. Otelin mutfağına giren ekipler, pişmiş ve pişmemiş etlerin aynı dolap içinde saklandığını, kapağı açık çöp kovasının mutfak tezgahının hemen yanında olduğunu, yemek yapımında kullanılan malzemelerin eski ve paslanmış olduğunu tespit etti. Dolapta bulunan etler, otel çalışanları tarafından imha edildi. Otele 5179 sayılı gıdaların üretim tüketim ve denetlenmesi hakkındaki kanununun 29. maddesine göre 5 bin 913 YTL para cezası kesildi. İl Tarım Müdürlüğü ekipleri, otele hijyen kurallarının sağlanması için 15 gün mühlet verirken, bu süre zarfında temizliğin sağlanmaması durumunda otelin kapatılacağı belirtti.

Uludağ'da yıl başı öncesinde denetim yaptıklarını belirten İl Tarım Müdürü Hüseyin Yıldızer, "Gecenin ilerleyen saatlerine kadar denetimlerimiz sürecek. Yılbaşı öncesinde birçok kişinin tatil yaptığı Uludağ'daki otellerin mutfaklarını denetliyoruz. Bu denetimlerimiz rutin olarak devam edecek. Halk sağlığını tehdit eden yerleri denetlemeye devam edeceğiz" dedi.

Gıda Kontrol Şube Müdürü Erdal Kuzucu ise, otellerin bar ve mutfaklarını denetledikleri belirterek, "Yediğimiz yemeklerin görüntüsü güzel görünebilir, ama bu yemeklerin ne şartlar altında yapıldığını kimse bilmiyor. Kış turizminin merkezlerinden Uludağ'da denetimlerimiz sürecek" diye konuştu.
Ekiplerin denetimlerinin gece boyunca sürdüreceği öğrenildi.

Uludağ'daki otel ve işletmelere şok baskın
1 sayfadaki 1 sayfası