...:::BOZLAKCI FORUM:::...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...:::BOZLAKCI FORUM:::...

...BOZLAKCI FORUM...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sapanca Gölü'nde tehlike sinyalleri

YazarMesaj
BozlakciSefa
Admin
BozlakciSefa

Sapanca Gölü'nde tehlike sinyalleri Empty
MesajKonu: Sapanca Gölü'nde tehlike sinyalleri   Sapanca Gölü'nde tehlike sinyalleri Icon_minitimeSalı Mayıs 29, 2007 10:09 am

İskoçya Dundee Üniversitesi Çevre ve Uygulamalı Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Mikrobiyolog Prof.Dr. Geoffrey A. Codd, Sapanca Gölü'nde bir yıl önce görülmeye başlanan alg çoğalmasının göl için tehlikeli sonun başlangıcı olduğunu söyledi.

Bir konferansa katılmak üzere Türkiye'ye gelen Dundee Üniversitesi Çevre ve Uygulamalı Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Mikrobiyolog Prof.Dr. Geoffrey A. Codd, İstanbul Teknik Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Meriç Albay ve Adapazarı Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş ile birlikte Sapanca Gölü'nde incelemelerde bulundu.

Prof.Dr. Codd, Sapanca Gölü'nün değerli bir göl olduğuna dikkat çekerek su kalitesinin oldukça iyi olduğunu söyledi. Sapanca Gölü'nün bölge için çok önemli bir su kaynağı olduğunu, ancak alg çoğalması sorununun başladığını belirten Codd, şöyle konuştu: "Alg sorunu dünyanın birçok ülkesinde yaşanıyor. Alg çoğalmaları pek çok nedenle olabilir. Göle aşırı besin girdisi ya da insanların suyu daha fazla kullanmak istemeleri olabilir. Alg çoğalmaları koku ve tat konusunda sorun yaratabilir. Ayrıca toksit sorunlara yol açabilir. Modern analiz yöntemleri ve modern su arıtma yöntemleriyle bu problem kontrol edilebilir."

İTÜ Kurtköy Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Meriç Albay ise, gölün yüzeyden dibe kadar her metrede su kalitesini incelediklerini belirterek, "Gölden 600 bin civarında insan su içiyor. Göl suyunun bu nedenle yavaş yavaş sanayide kullanılmasının durdurulması gerekiyor. Birden kesilmesi mümkün değil" dedi.

Maalesef suyu sanayi amaçlı uzun süre kullandırma lüksü olmayacağını anlatan Albay, sözlerini şöyle tamamladı: "Bir an önce yeni teknolojilerle suyun sanayide kullanılması yavaş yavaş durdurulmalı. İzmit tarafından göle akan pis dereler mevcut. Bunların bir an önce iyileştirilmesi gerekiyor. Gölün sadece su alınacak yer değil önem verilmesi ve bakılması gereken bir yer olduğu unutulmamalı. Sıkıntı yaşamak istemiyorsak, İzmit'in göle gereken önemi vermesi gerekiyor. Aşırı su çekimi zaman zaman sıkıntı yaşatıyor. Yaz ortalarında su sıkıntısı çekeriz diye düşünüyoruz. Onun için burada çalışmalar yapıyoruz."
https://bozlak.yetkin-forum.com

Sapanca Gölü'nde tehlike sinyalleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-